Rys historyczny

Nowe Chechło należało do parafii Żyglin. Od 1929 roku miejscowość weszła w skład nowo erygowanej parafii w Świerklańcu. Już pierwszy proboszcz świerklaniecki, ks. Jan Madla, nosił się z zamiarem budowy kościoła w Nowym Chechle. W latach trzydziestych położono nawet fundamenty pod budynek. Wybuch II wojny światowej uniemożliwił prowadzenie dzieła. Na dłuższy czas przerwano prace budowlane. Kontynuacji budowy kościoła podjął się dopiero proboszcz Świerklańca, ks. Józef Bartoszek. Kompleks budynków, obejmujący, oprócz przyszłego kościoła, dom katechetyczny oraz mieszkanie dla księdza, zaprojektował inż. architekt Leszek Leśnik z Katowic. Kamień węgielny pod budowę obiektu sakralnego poświęcił Ojciec Święty Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Ojczyzny 20 czerwca 1983 roku. Po zatwierdzeniu planów przystąpiono do budowy. Największą z sal, tzw. wielofunkcyjną, przeznaczono na kaplicę. Obiekt w stanie surowym oddano do użytku w 1989 roku. W uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej, 26 sierpnia 1989 roku, w nowo wybudowanej świątyni pw. św. Brata Alberta odprawiono pierwszą Mszę świętą. W kronice parafialnej odnotowano to w ten sposób: W Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, w sobotę o godz. 18.00 - 26 sierpnia 1989 r. została odprawiona pierwsza Msza święta ku czci NMP Jasnogórskiej i bł. Brata Alberta jak podziękowanie za nową świątynię i z prośbą o błogosławieństwo Boże dla nowej Parafii. Mszy koncelebrowanej przewodniczył i słowo wprowadzenia wygłosił ks. proboszcz Józef Bartoszek - budowniczy. Razem z nim koncelebrowali: ks. dziekan Rajmund Machulec, ks. wikary ze Świerklańca - Kazimierz Folker, ks. kapelan sióstr Boromeuszek - Józef Griner, ks. Grzegorz Krząkała - wikary ze Świętochłowic oraz ks. Piotr Mańka - nowy administrator tymczasowej parafii, która właśnie rozpoczęła swe istnienie w Nowym Chechle. Jako, że uroczystość ta została zapowiedziana tak w kościele świerklanieckim, jak i w kilku sąsiednich kościołach, przy licznym udziale mieszkańców wioski oraz gości, ks. Dziekan odczytał dekret erekcyjny nowej parafii i personalnie wprowadził nowego duszpasterza. (...) Ks. proboszcz Józef Bartoszek, który dotychczas prowadził tę budowę, poświęcił nowy kielich mszalny i ornat z kompletem stuł - które były prezentem parafii macierzystej dla nowej wspólnoty parafialnej. Od dnia 26 sierpnia 1989 roku już codziennie były tu odprawiane Msze święte, a w każdą niedzielę i święta o 8.00 i 10.30. Życie religijne, duszpasterskie i katechetyczne od pierwszego dnia rozwijało się bardzo pomyślnie. Dzieci i młodzież nie musiały już daleko gnać na religię i niejednokrotnie doznawać pogardy od swych rówieśników ze Świerklańca. Dorośli, a szczególnie ci starsi i słabsi mogli korzystać z bliskości swojego kościoła. Wielka jest frekwencja nie tylko na niedzielnych Mszach świętych, ale również i w tygodniu, także przy licznym udziale w Komunii świętej. Kościół, choć jeszcze w tak surowym stanie ożywił się gorącą modlitwą i gromkim śpiewem. Stworzono prowizoryczne warunki dla kancelarii parafialnej.

Parafię św. Brata Alberta w Nowym Chechle erygowano dekretem biskupa katowickiego Damiana Zimonia 1 stycznia 1990 roku. Kościół w Nowym Chechle jest jednym z pierwszych na Śląsku i jak dotąd jedynym w diecezji gliwickiej, który nosi wezwanie św. Brata Alberta.