Sakrament chrztu świętego

Sakrament chrztu powinien być udzielany w czasie Mszy świętej
Proponowane terminy Mszy świętych chrzcielnych oraz w 1. rocznicę urodzin i chrztu świętego:

11/02/2024 - 10.30;

10/03/2024 - 10.30;

14/04/2024 - 10.30;

19/05/2024 - 10.30;

09/06/2024 - 10.30;

14/07/2024 - 15.00;

11/08/2024 - 10.30;

08/09/2024 - 10.30;

13/10/2024 - 10.30;

10/11/2024 - 10.30;

08/12/2024 - 10.30.

Katecheza przedchrzcielna obejmuje jedno spotkanie w piątek przed chrztem o godz. 18.30. Do katechezy przedchrzcielnej zobowiązani są rodzice dziecka oraz chrzestni, którzy po raz pierwszy będą chrzestnymi.

Chrzestni mogą wcześniej uczestniczyć w katechezie przedchrzcielnej w swojej parafii, w której mieszkają uzyskując pisemne potwierdzenie

Chrzest należy zgłosić w kancelarii przynajmniej dwa tygodnie przed terminem

Dokumenty niezbędne:

• świadectwo urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego
  • zaświadczenia rodziców chrzestnych z ich parafii zamieszkania

Rodzicami chrzestnymi mogą być ci, którzy:

• ukończyli 16 rok życia
  • przyjęli Sakrament Pokuty, Eucharystii i Bierzmowania
  • są praktykującymi katolikami i prowadzą życie zgodne z zasadami wiary

Rodzicami chrzestnymi nie mogą być:

• osoby żyjące ze sobą bez ślubu kościelnego
  • a także ci z młodzieży, którzy nie uczęszczają na katechizację

Przygotowanie do I Komunii i spowiedzi świętej

Przygotowanie obejmuje dzieci klas III szkoły podstawowej. Poza katechezą w szkole dzieci uczestniczą w przygotowaniu liturgicznym w parafii: Msza święta niedzielna, nabożeństwa roku liturgicznego (różaniec, roraty, Droga Krzyżowa, nabożeństwa majowe). Program przygotowań obejmuje również kilka spotkań dla rodziców.

Sakrament bierzmowania

W roku szkolnym 2023/2024 przygotowanie do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej obejmuje uczniów klas I i II szkół ponadpodstawowych (oprócz katechezy szkolnej).
Uczniowie ci uczestniczą w przygotowaniu liturgicznym w parafii: Msza święta niedzielna, Msza święta w czwarty piątek miesiąca o godz. 18.00, nabożeństwa roku liturgicznego (różaniec, Droga Krzyżowa, nabożeństwa majowe).
Uczniowie ci biorą udział w dodatkowym spotkaniu po Mszy świętej o godz. 18.00 w czwarty piątek miesiąca.
Zgodnie z postanowieniami I Synodu Diecezji Gliwickiej do bierzmowania przystępują uczniowie II klas szkół ponadpodstawowych, a przygotowanie trwa dwa lata.

Sakrament pokuty

Okazja do spowiedzi świętej:

w tygodniu oraz w niedziele 20 minut przed Mszą świętą

w czwartki w godz. od 17.30 do 17.45 podczas Adoracji Najświętszego Sakramentu

w pierwsze piątki miesiąca od 17.30 do 18.00

przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy - według specjalnego porządku - szczegóły w ogłoszeniach parafialnych

Sakrament małżeństwa

Informacji oraz formalności dotyczące zawarcia małżeństwa kościelnego udzielane są w kancelarii parafialnej
Przygotowanie kandydatów do małżeństwa i życia w rodzinie przewiduje:

• cztery nauki przedślubne
  • trzy spotkania z doradcą życia rodzinnego - szczegóły patrz tutaj: https://www.dorodzin.pl/przygotowanie-do-malzenstwa-2/
  • dzień skupienia, który dla naszego dekanatu odbywa się w parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach - w trzecią sobotę marca, czerwca, września i grudnia o godz. 15:00